عکس

جریان سیاهکل حماسه نبود
اشاره‌ای به مطلبی از رفیق محمد قراگوزلو

رفیق محمد قراگوزلو در یکی از مطالبش در اشاره به واقعۀ سیاهکل و بررسی ‎آن این چنین نوشته است :
…. “واضح است که کتاب و اين بخش قصد تجزيه و تحليل حماسه ی سياهکل را ‎نه به لحاظ تاريخی و نه از نظر سياسی نداشته است. انگيزه ی رقم خوردن اين ‎بحث تفسير شعری از شاملو با تاکيد بر برشی از يک دوره ی تاريخی ” اين کهن ‎بوم و بر ” است. در نتيجه آن چه که در مورد سياهکل گفته شده است فقط برای ‎آشنائی و ورود خواننده به متن شعر شاملو صورت بسته است. نگارنده اساسا ‎صلاحيت خود را در زمينه ی بررسی آن واقعه به رسميت نمیشناسد . ”
محمد ‎قراگوزلو احمد شاملو، گواه آگاه تاریخ بیقراری ما ‎2-بازتاب حماسه ی سياهکل .

‎در این پاراگراف یک اشتباه نظری و یک لغزش فکری را میتوان مشاهده کرد . ‎اشاره کردن به واقعۀ سیاهکل و حماسه نامیدن آن از طرف صاحب نظری چون رفیق ‎مجمد قراگوزلو در نگاه اول شاید به کار بردن اصطلاحی مصطلح به نظر آید و ‎این جای ایرادی نیست ، اما در ادامه وقتی مینویسد : « … در نتيجه آن چه ‎که در مورد سياهکل گفته شده است فقط برای آشنائی و ورود خواننده به متن ‎شعر شاملو صورت بسته است. نگارنده اساسا صلاحيت خود را در زمينه ی بررسی ‎آن واقعه به رسميت نمیشناسد . » آنگاه خواننده به این نتیجه میرسد که ‎اهمیت و وزن و جایگاه این واقعه برای ایشان تا آنجاست که خود را برای ‎بررسی واقعه شایسته نمیداند و اینجاست که حماسه نامیدن سیاهکل از طرف ‎ایشان برجسته میشود .

‎و اما بررسی مختصری از این واقعه : شکست جنبش دورۀ مصدق و متعاقب آن ‎کودتای سال 32 و شکست مفتضحانۀ حزب توده و عوارض سیاسی ناشی از این دوران ‎، اختناق حاکم بر جامعۀ ایران در دهۀ چهل بخصوص ، زیر آوار ماندن ‎مارکسیسم ، پیروزی مبارزات مردم کوبا و به قدرت رسیدن کاسترو و چگوارا و ‎تأثیر جنبش های دیگر امریکای لاتین در آندوره ، روی آوری مبارزان دیگر ‎کشورها به نظرات و افکار چریکی چگوارا ، ارزیابی غلط فدائیان خلق که ‎موتور کوچکند و موتور بزرگ ( مردم یا خلق ) را به دنبال خود خواهند کشاند ‎، غافل از اینکه اسیر و در محاصرۀ همان مردم در هنگام درگیری سیاهکل ‎خواهند شد . و بالاتر از همه از تئوری و سیاست‌های مارکسیستی در برخورد ‎به مقولۀ جامعه و قیام دور بودن و از موضع رهبران مارکسیسیم به ‎آوانتوریسم انقلابی بی‌خبر بودن و راه انحراف و شکست خود خواسته را ‎پیمودن ، این‌ها زمینه‌ساز واقعه‌ای شد که عده‌ای آرمان خواه جسور و ‎معتقد ، جوانانی از جان گذشته و عاصی و مبارزینی خوشنام در عصر دیکتاتوری ‎و اختناق واقعه‌ای مبارزاتی و سیاسی را پدید آورند که نه تنها با معیار ‎سیاسی مارکسیستی نیست ، بلکه از نظر مارکسیسم یک انحراف محسوب میشود و ‎نام سیاهکل را در تاریخ مبارزات یک دوره با این حرکتشان ثبت کردند .
12.8.2011

behroozs21@googlemail.com

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s